Jak założyć firmę? Sprawdź co musisz zrobić
W przypadku, kiedy decydujemy się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej należy w Urzędzie Gminy wypełnić wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wpisu możemy również dokonać bez wychodzenia z domu przez internet na stronie ceidg.gov.pl jednak do podpisania wniosku elektronicznego niezbędny będzie Profil Zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Wniosek zarówno w Urzędzie jak i w internecie składa się na formularzu CEIDG-1.
Wniosek CEIDG
Poza oczywistymi danymi adresowymi czy nazwą firmy na etapie wypełniania wniosku należy określić tzw. przeważający rodzaj działalności gospodarczej według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Poza głównym rodzajem działalności należy także określić wszystkie pozostałe. Rozpoczynający biznes przedsiębiorca może też określić dokładną datę rozpoczęcia. Należy jednak pamiętać, że działalność można rozpocząć najwcześniej w dniu złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Dane wskazane we wniosku zostaną przesłane do właściwego Urzędu Skarbowego, Głównego Urzędu Statystycznego oraz ZUS (lub KRUS jeśli wybrano taką formę ubezpieczenia). Usługa jest bezpłatna.
Zgłoszenie do ubezpieczeń w ZUS
Przedsiębiorca występuje przed ZUS w podwójnej roli. Jest jednocześnie płatnikiem składek i ubezpieczonym. Na tym etapie można zgłosić do ubezpieczenia także członków rodziny. Należy pamiętać, że dokumenty zgłoszeniowe trzeba złożyć w ZUS do 7 dni od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności.
Urząd Skarbowy
Jeśli chcemy być płatnikiem VAT to najpóźniej dzień przed rozpoczęciem sprzedaży lub świadczenia usług trzeba złożyć w Urzędzie Skarbowym druk zgłoszeniowy VAT-R.
Konto bankowe
Przepisy nakładają na przedsiębiorców obowiązek posiadania konta bankowego do rozliczeń z instytucjami państwowymi (składki ZUS, podatki). Płatności między kontrahentami w formie bezgotówkowej są obowiązkowe w sytuacji gdy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca a jej jednorazowa wartość przekracza 15 tys. zł lub równowartość w walucie obcej obliczoną na podstawie średniego kursu walut NBP.
Działalność reglamentowana
Niektóre rodzaje działalności wymagają specjalnych, najczęściej odpłatnych pozwoleń. Mogą to być: koncesje, zezwolenia czy wpisy do rejestru działalności regulowanej. Szczegółową listę działalności reglamentowanych można znaleźć na stronie internetowej biznes.gov.pl